W marcu 2017 roku studenci filologii angielskiej PWSH Pomerania wzięli udział w ośmiodniowym wyjeździe studyjnym do Londynu. Wyjazd ten, który zorganizowany został wspólnie z Katedrą Filologii Angielskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Bydgoszczy, miał na celu poszerzenie wiedzy studentów z zakresu historii oraz kultury Wielkiej Brytanii. Przygotowaniem wyjazdu zajęli się dr Wojciech Wachowski (UKW Bydgoszcz i PWSH Pomerania) i dr Jakub Lipski (UKW Bydgoszcz).

Tegoroczny program wyjazdu objął między innymi udział w wykładzie z literatury angielskiej na Royal Holloway Uniwersytetu Londyńskiego, warsztaty w teatrze szekspirowskim The Globe, wyjście do teatru na popularną sztukę brytyjską, oglądanie debaty parlamentarnej na żywo, wizyty w Natural History Museum, National Maritime Museum, Museum of London, oglądanie zmiany warty pod Pałacem Buckingham, zwiedzanie Oxfordu z przewodnikiem oraz wiele innych atrakcji.

Podczas wyjazdu studenci uczestniczyli również w grze miejskiej, w ramach której, na własną rękę i współzawodnicząc z innymi studentami, odkrywali miejsca istotne dla kultury oraz historii Wielkiej Brytanii. Wszyscy uczestnicy gry miejskiej otrzymali cenne nagrody (m.in. słowniki, audiobooki, pendrivy, pamiątkowe albumy i koszulki).

Wyjazd dostarczył niezapomnianych wrażeń naszym studentom:

Artur Wojciechowski, student III roku filologii angielskiej: „ Interesujący i bogaty program tygodniowego pobytu w Londynie połączony między innymi z wyjazdem do Oxfordu i wizytą w parlamencie a zwieńczony genialną formułą gry miejskiej, pozostawił niezapomniane wrażenia. Polecam wszystkim studentom anglistyki i nie tylko. Organizatorzy, dr Wachowski i dr Lipski, stanęli na wysokości zadania. Pełen profesjonalizm. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.”

Anna Jankowska, studentka III roku filologii angielskiej: „To był udany wyjazd. Super ludzie oraz wspaniała przygoda z językiem angielskim. Ktoś kiedyś powiedział; ,,Podróże kształcą…” i miał rację. Londyn to piękne miasto. Nauczyłam się tam tego, czego nie dadzą żadne książki. Dziś też wiem, że nie był to mój ostatni wyjazd do Anglii. W pamięci pozostaną na długo warsztaty szekspirowskie, wizyta w teatrze a także odwiedziny w parlamencie brytyjskim. Szczególnie urzekło mnie miasto studenckie Oxford, gdzie miałam wrażenie, czas się zatrzymał. Program wyjazdu wspaniały, wrażeń nie da się opisać kilkoma zdaniami, tam trzeba pojechać i to przeżyć! Wielkie podziękowania dla Panów organizatorów, dra Wachowskiego i dra Lipskiego. Serdecznie dziękuję!”

Joanna Ollik-Lemańczyk, studentka III roku filologii angielskiej: „Wspaniała wyprawa, organizacja, ludzie i klimat! Bardzo dziękuje organizatorom, doceniam zapał i zaangażowanie.”

Szymon Pega, student II roku filologii angielskiej: „Wyjazd przerósł moje oczekiwania. Miejsca które zobaczyłem, ale również i osoby które poznałem na pewno pozostaną ze mną na długie, długie lata. Mam nadzieję że to nie ostatni wyjazd z tą grupą :)”

Joanna Kozioł, studentka II roku filologii angielskiej: „Londyn to hipnotyzujące , zapierające dech w piersiach miejsce. Dla mnie to była swoistego rodzaju podróż sentymentalna . Mam jednak wrażenie , iż poznałam to miasto z zupełnie innej , nieznanej mi dotąd strony. Każdego dnia wydawało mi się, że widzimy najciekawsza rzecz na tej wycieczce…aż do następnego dnia.”

Przemysław Kulkiński, student II roku filologii angielskiej: „Niesamowity wyjazd studyjny do Londynu, pełen wrażeń i atrakcji. Wszystko świetnie zorganizowane i dopięte na ostatni guzik. Nie spodziewałem się że będzie aż tak fajnie:). Wycieczka godna polecenia. Dziękuję organizatorom oraz uczestnikom za mile spędzony czas.”

Uczestnicy wyjazdu chcieliby serdecznie podziękować:

– Pani Rektor PWSH Pomerania za dofinansowanie udziału w warsztatach szekspirowskich;

– wydawnictwom Macmillan i Oxford University Press, Księgarni Power w Bydgoszczy oraz Działowi Promocji UKW za przekazanie nagród dla uczestników gry miejskiej.