Plaskosz – dla jednych nic nie mówiący punkt na mapie, dla innych miejsce marzeń. Ci którzy na co dzień obcują z bronią a przy tym pracują w Lasach Państwowych, z całą pewnością tam byli – jeśli nie byli to będą. Inni, nie będący pracownikami Lasów  bądź myśliwymi  powinni tam trafić a przynajmniej zaplanować sobie wizytę w tym niezwykłym miejscu.

Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych zlokalizowane w Plaskoszu k/Tucholi to w   tej chwili jeden z najlepszych tego typu ośrodków w kraju. Oferuje swoje usługi nie tylko pracownikom Lasów Państwowych oraz myśliwym, ale praktycznie każdemu komu strzelectwo, w różnych formach, nie kojarzy się tylko i wyłącznie z filmami kryminalnymi. Na terenie obiektu znajdzie swoje miejsce każdy , kto chciałby w lesie znaleźć chwilę relaksu połączoną z realizacją swoich zainteresowań. Od strzelców różnej maści poczynając, poprzeć motocrossowców, łuczników, miłośników survivalu i paintbala po kajakarzy i kręglarzy. Każdy kto chciałby aktywnie spędzić czas, nabywając jednocześnie nowe umiejętności i wiedzę powinien właśnie do Plaskosza skierować swoje kroki. 

Oprócz fenomenalnego położenia na terenie Borów Tucholskich, tuż obok przepływającej Brdy i usytuowanej niedaleko agroturystyki konnej, Centrum dysponuje kadrą instruktorsko- dydaktyczną oferującą szkolenia i opiekę na najwyższym poziomie. Kwalifikacje jakimi dysponują są efektem ich wieloletnich szkoleń i służby w rożnych formacjach mundurowych, ale przede wszystkim praktycznej ich weryfikacji w warunkach bojowych w tym w Afganistanie czy na polskich ulicach. O poziomie jaki oferują instruktorzy może świadczyć współpraca z uczelniami wyższymi w  tym z Powszechną Wyższą Szkołą Humanistyczną „POMERANIA” w Chojnicach oraz zagranicznymi specjalistami świadczącymi podobne usługi szkoleniowe.

To właśnie tu, w Plaskoszu w sobotę 30 listopada mieli zajęcia studenci PWSH „POMERANIA” studiujący administrację o specjalności bezpieczeństwo wewnętrzne. Warsztaty, prowadzone przez praktyków m.in. Mikołaja Kozłowskiego – uczestnika misji wojskowej w Afganistanie, zweryfikowały zasadniczo pogląd wykreowany przez media odnośnie mobilności żołnierza objuczonego ekwipunkiem wojskowym, możliwości jego ratowania w sytuacji odniesienia obrażeń oraz roli planowania przy podejmowaniu przedsięwzięć za terenie objętym konfliktem. Każdy student nabył również umiejętność obsługi w tym składania i rozkładania broni palnej krótkiej i długiej na przykładzie pistoletu GLOCK 19 oraz  AKM TANTAL. Finalnym akcentem dnia było strzelanie do rzutków ze strzelby myśliwskiej oraz  pistoletu do tarczy pierścieniowej.  W trakcie tego kilkugodzinnego  pobytu na terenie Centrum swoje umiejętności jak również sprzęt (w tym środki przymusu bezpośredniego) zademonstrował instruktor taktyki i technik interwencji policyjnych Paweł Karpus. Czy się podobało? O to należałoby zapytać każdego z uczestników zajęć z osobna. Sądząc jednak po uśmiechach, mimo wielogodzinnego pobytu na świeżym i nieco chłodnym powietrzu,  oraz pozrywanych tipsach – chyba się podobało.

Zapraszamy więc wszystkich zarówno tych przekonanych jak i nieprzekonanych, miłośników sportów strzeleckich jak i innych form wypoczynku na świeżym powietrzu, młodych i starszych, zdolnych i …bardzo zdolnych, mamy propozycję dla was wszystkich. Czas który spędzicie na terenie Centrum Szkolenia Strzeleckiego nigdy nie będzie czasem zmarnowanym a nabyte umiejętności i wiedza mogą nam się przydać w najmniej spodziewanym momencie. Zapraszamy.

GALERIA ZDJĘĆ